figure-367946_1280

Jaki język programowania wybrać?

Jaki język programowania wybrać, na początek? Na jakim najwięcej można zarobić? Jak zacząć pisać aplikacje na androida?Skąd ja znam te pytania… Aby na nie odpowiedzieć zastanów się, co chcesz programować, a czego, na pewno nie chcesz.

Chcę programować strony internetowe, ale obecnie nic nie umiem…

-Jeśli mają być to strony internetowe, albo aplikacje webowe, zacznij od podstaw html. Równolegle zabierz się np. za php, przy którym utrwali Ci się html. Następnie zobaczysz, że potrzebne Ci będą podstawy sql, czyli będziesz musiał znać kilka poleceń. Przyda Ci się  też np. jQuery ale do tego dojdziesz sam. Kolejnym krokiem będzie stworzenie własnego projektu (np. cms-a), przy pomocy dokumentacji.

Php jest często krytykowany przez poważnych programistów, którzy nigdy nie podjęli pracy w zawodzie, kolorują sobie konsole w linuxach, a zamiast pisać własne projekty ściągają co trzy dni nowe IDE. Jest to jednak w pełni funkcjonalny język. Gdy poznasz i zrozumiesz jego podstawy, bez problemu napiszesz to samo w javie, z małą pomocą dokumentacji. Mało tego! Jest to język obiektowy więc działa tak jak każdy inny. Rozumiesz? Otwierasz dokumentacje c#, piszesz program  i lecisz z tematem!

Chcę pisać gry, w przyszłości chcę pracować czy grach takich jak Wiedźmin…

Tutaj już nie ma przebacz. Zaczynasz od C++. Potem uczysz się na bibliotekach graficznych. Powinieneś ćwiczyć wyobraźnię przestrzenną, gdyż na pewno się przyda. Jeśli nie przerażają Cię całki i geometria… to temat dla Ciebie.

Chcę pisać aplikacje korporacyjne…

Na pewno dobrze abyś nauczył się programowania obiektowego. Możesz to zrobić na php (jest łatwo). Później przechodzisz np. na Jave albo C#. Ja nie znalazłem żadnego kursu który pozwala zrozumieć te języki obiektowo od razu. Pamiętaj, że tutaj głównie liczy się zrozumienie i umiejętność rozwiązywania problemów, a nie słówka występujące w składni.

Obecnie prawie każdy język, w którym chciałbyś tworzyć jest obiektowy, więc wygląda prawie identycznie. Pracować i tak będziesz na jakimś frameworku, który ma swoją dokumentację, do której musisz się przyzwyczaić. Musisz też, nauczyć się, nazywać problemy, które spotykasz. Często wpisywać będziesz je w google (a tam jest prawie wszystko). Zapamiętaj, że nauka programowania jest nauką myślenia jak programista oraz rozwiązywania problemów!

Chcę pisać aplikacje na telefon:

Musisz umieć podstawy jakiegoś łatwego do nauki języka i rozumieć jego obiektową stronę.  Później bierzesz się za podstawy np. javy i bawisz się z androidem.

Zacznij od języka, w którym w łatwy sposób wykonasz zadania, które Cię interesują. Nie patrz na średnie zarobki programistów X, bo to do niczego nie prowadzi. Pasjansa nie będziesz pisał w php, stronki nie napiszesz w C++ a aplikacji na androida, na pewno nie będziesz pisał w pascalu. Pascal przyda Ci się, jeśli chcesz zostać nauczycielem informatyki w technikum.

Java wygląda ciekawie prawda? Jednak dla mnie, była wyjątkowo trudna na początek, z powodu dostępnych materiałów z których można się uczyć. Z podstawami nie miałem problemu jednak z obiektowego nie rozumiałem nic.

Najgorsze co możesz zrobić, to np. przez pół roku zastanawiać się, w jakim języku chcesz programować. Rozważać co opłaca się, a co nie. Zacznij kodować w czymkolwiek!

Uwaga! W artykule przedstawiłem mój punkt widzenia, podparty własnym doświadczeniem. 

Dowiedz się jak zacząć programować. Nauka programowania jest dla każdego! Skończ z przepisywaniem kodów z tutoriali i czytaniem grubych książek. Wykorzystaj minimalną wiedzę oraz swoją kreatywność, która pozwoli Ci cieszyć się wielkimi rezultatami.