7. PHP i MYSQL – obiektowo łączymy się z bazą

Jak dzięki php połączyć się z bazą danych mysql? Co to jest zapytanie? Tego właśnie dowiesz się dzisiaj. Zobaczysz też, że programowanie obiektowe, to dość ciekawa sprawa 🙂

Łączenie się z bazą w php jest proste, jednak w większości poradników jest to tak opisane, że wydaje się to, skomplikowaną czynnością. Większość dotyczy też, przestarzałych metod tworzenia połączenia. Chcemy wywołać je, więc stwórzmy zmienną, w której będzie ono schowane.

$polaczenie;

Teraz trzeba do zmiennej $polaczenie włożyć połączenie z bazą. Aby je utworzyć skorzystamy z Mysqli. Jest to takie obiektowe rozszerzenie, któremu podajemy dane logowana do bazy a ono wykonuje, całą robotę za nas.

Napiszmy więc tak:

$polaczenie = new mysqli('serwer bazy', 'login', 'hasło', 'nazwa bazy'); 

Przed mysqli mamy słówko new. W programowaniu obiektowym, tworzy ono nowy obiekt. Prosta sprawa. Po new napisaliśmy mysqli. Oznacza to że obiekt ten będzie właśnie  takim czymś typu mysqli, któremu do nawiasów podajemy dane, według których ma się stworzyć.

Dane te podajesz jak do funkcji, która ma kilka argumentów, czyli po przecinku. Są one w apostrofach, gdyż są tekstem.

Cóż to jest to mysqli? Jest to klasa czyli coś w rodzaju schematu, według którego, tworzy się obiekt. Zawiera ona zmienne i funkcje, które otrzymuje nasz obiekt ($polaczenie), dzięki czemu można mu podać jakieś elementy, np. login i hasło do bazy, a potem korzystając z funkcji, dokonywać różnych operacji. Jeśli tego nie rozumiesz, to się nie przejmuj. O programowaniu obiektowym, będę pisał w innej lekcji.

Dzięki temu, że w połączenie siedzi sobie wygodnie, w zmiennej $polaczenie, możemy wywoływać na nim funkcje które są w klasie mysqli.  Zostało ono skonfigurowane, gdyż juz podczas tworzenia, dostało wszystkie potrzebne dane, aby dostać się do bazy. Możesz wykonać już zapytanie od bazy. Aby to zrobić, użyjesz funkcji query(), którą wywołasz ze zmiennej $polaczenie. Aby to zrobić użyjesz operatora, który wygląda jak strzałka.

Wykonajmy więc zapytanie:

$polaczenie = new mysqli('serwer bazy', 'login', 'hasło', 'nazwa bazy');

$rezultat_zapytania = $polaczenie->query("Tutaj wpisz treść zapytania");

$polaczenie->close();  //Zamknij połączenie na końcu.

Jeśli masz już stworzoną bazę, to wpisz jej poprawne dane do połączenia. W przypadku, gdy pracujesz na  xamppie, danymi będą: Serwer : localhost , login: root , hasła nie ma (zostawiasz same apostrofy), a bazę musisz sobie sam zrobić.

Wejdź do phpmyadmin (localhost/phpmyadmin/), znajdź zakładkę Bazy danych, stwórz nową, poszukaj w jaki sposób utworzyć tabele itp. Tam musisz sam pokombinować i się pobawić. W google też możesz poszukać pomocy.

Dodaj kilka tabelek. Dzięki temu jako zapytanie w apostrofach, możesz wpisać np. „show tables”. Zapytanie pobierze wtedy z bazy informację, jakie tabele się w niej znajdują. Odpowiedź trafi do zmiennej $rezultat_zapytania. Wyświetl ją funkcją „print_r()” i popatrz co jest w środku.

Zapytanie czyli co to takiego? Jest to polecenie które wysyłamy bazie. Mówimy jej np. pokaż wiersz z tabeli użytkownicy, gdzie login to admin i hasło to admin1.  Oczywiście piszemy to w języku sql 🙂 Pisanie takich zapytań jest proste i przychodzi z czasem. Dodam tutaj też stronkę na której będą podstawowe zapytania, które na początku nauki, będziesz kopiował.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *