[PHP] Include, require, czyli: po co wklejać plik do… pliku – 6 lekcja php dla początkujących.

Include i require czyli ponowne wykorzystanie kodu w php.

Załóżmy, że potrzebujemy wyświetlić tytuł i nagłówek strony, na każdej podstronie. Wypisać dwa zdania już potrafisz. W php napisalibyśmy to tak.

<?php
echo "Jestem szykownym tytułem";
echo "Jestem nagłówkiem";
?>

:

Mamy stronę która składa się z 30 innych ślicznych podstron i  teraz załóżmy, że na każdej stronie musielibyśmy wypisać ten sam nagłówek. Przekopiowaliśmy ten tekst 30 razy, trochę się naklikaliśmy, ale działa. Jednak teraz przyszło nam do głowy, że nagłówek trzeba zmienić. I co teraz? Znowu trzeba by go zmienić w 30 miejscach! A co by było, jeśli strona miałaby tych podstron 500 a nie 30?

Rozwiązaniem tego problemu może być funkcja include(). Służy ona do wklejania kodu innego pliku, wewnątrz pliku na którym obecnie pracujesz. Dzięki temu nagłówek i tytuł strony umieścisz w jednym pliku, a jego zawartość otwierana będzie przez resztę stron.

Utwórz plik index.php i za pomocą php wypisz na ekran przeglądarki tekst „moja strona”.

index.php:

<?php
echo "Moja strona!";
?>

A ten kod, zapisz do pliku naglowek.php, znajdującym się w tym samym folderze co index.php .

<?php
echo "Jestem szykownym tytułem";
echo "Jestem nagłówkiem";
?>

Teraz nagłówek chcesz otworzyć, w pliku index.php Użyj więc funkcji include(); . Wpisujesz do niej ścieżkę do pliku nagłówkowego. Plik ten jednak jest w tym samym folderze co index, więc wystarczy jego nazwa. Pomyśl jak to powinno wyglądać. Pamiętasz o apostrofach? Przypominam, że nazwa jest wartością tekstową. A dla tekstu nie ma litości, apostrof być musi!

Wykonaj to teraz sam. Jeśli działa, ciesz się, nie przepisałeś tego! Jeśli nie działa to postaraj zrozumieć się dla czego! Gotowe rozwiązanie będzie na samym końcu tej lekcji,

Wróćmy jednak do tematu. Jest jeszcze funkcja require() . Robi ona to samo, jednak jeśli include() nie znajdzie pliku, wyrzuci  na ekran mały błąd. Jeśli zrobi to require(), będzie to duży błąd. Zatrzyma on działanie strony.

Rada dla niezdecydowanych: Zapamiętaj to tak! require() używaj jeśli otwierany plik jest ważny. Robisz stronę, która obsługuje przelewy? Jeśli zabraknie jakiegoś pliku, a strona dalej będzie działać i zarządzać pieniędzmi, możesz mieć poważny problem. Tworzysz jednak stronkę która oferuje darmowe kartki świąteczne. Użyłeś include(). Jakiegoś pliku brakuje jednak kartki dalej się wysyłają. Był mało istotny, a na działaniu strony nie spoczywa wielka odpowiedzialność.

Kod index .php , który miałeś sam wymyślić:

<?php

include("naglowek.php");
echo "Moja strona!";
?>

:

Przećwicz to!* Wymyśl sobie stronkę która zrobisz w 20 minut. Niech składa się z treści w pliku index.php , i elementów które będziesz doklejał. Będą nimi nagłówek, menu (może być bez linków) i stopka. Nie musi to wyglądać profesjonalnie. Dodaj coś od siebie.  Umiesz coś zrobić w css? Pobaw się, pokoloruj stronkę. Pokaż samemu sobie, że dzięki kreatywności i odrobinie wiedzy, potrafisz coś zrobić 🙂 Możesz dodać jakiś formularz, kilka zmiennych. Przecież już to umiesz!

 

*Tak zrób to zanim przejdziesz do następnej lekcji Nauka programowania zaczyna się gdy tworzysz coś sam!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *